Nazwa badania: | USG jamy brzusznej |
Czas trwania: | około 20 minut |
Cena: | 250 zł |
Dodatkowe informacje: | Badanie wymaga przygotowania
|
Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rękami wyciągniętymi za głowę.
Lekarz przykłada głowicę po prawej i lewej stronie jamy brzusznej. Następnie przesuwa głowice ku środkowi brzucha i na dół w stronę pęcherza. Czasami zachodzi potrzeba nieco mocniejszego uciśnięcia w badanym miejscu. Badanie wykonuje się na czasowo wstrzymanym oddechu.
Badanie USG jamy brzusznej to podstawowe badanie obrazowe narządów brzucha w razie wystąpienia dolegliwości z ich strony (bóle, kolki, wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha). Badanie to jest całkowicie bezbolesne, z reguły łatwe do przeprowadzenia i stosunkowo krótkie. Wykonuje się je u osób objawowych i bezobjawowych. Ultrasonografia jamy brzusznej jest pomocna także w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, biegunki czy wymiotów. W USG brzucha można wykryć obecność płynu w jamie otrzewnej i innych przestrzeniach, a także określić kierunek i prędkość przepływu w naczyniach krwionośnych.
Lekarz wykonujący badanie nakłada na brzuch pacjenta odrobinę żelu, a następnie przy pomocy głowicy USG ogląda na monitorze wszystkie narządy. Zazwyczaj już w trakcie trwania badania jest w stanie dokonać oceny i postawić diagnozę. Badając jamę brzuszną ocenia się:
Opis zostaje wydany pacjentowi przez lekarza wykonującego badanie natychmiast po jego zakończeniu.
Badanie ultrasonograficzne nie tylko określa rozmiar i położenie narządów jamy brzusznej, ale także pozwala określić szereg innych nieprawidłowości wewnątrz organizmu. Prawidłowo wykonane i opisane badanie ultrasonograficzne brzucha powinno zawierać ocenę wszystkich narządów jamy brzusznej, uwzględniając ich kształt, wielkość, budowę, a także obecność ewentualnych zmian ogniskowych.
Wszystkie te elementy badania ultrasonograficznego powinny zostać ocenione i opisane na wyniku wręczonym pacjentowi. W przypadku stwierdzenia patologii w obrębie jamy brzusznej należy zaproponować dalsze postępowanie specjalistyczne lub poszerzenie diagnostyki o inne badania obrazowe takie jak: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W naszej pracowni przykładamy szczególną wagę do właściwego skierowania pacjenta do dalszej diagnostyki lub leczenia. Dokładamy wszelkich starań, aby nie zostawić chorego samego sobie z rozpoznanym problemem. Świadomość, że badanie USG jamy brzusznej jest często pierwszym, niezwykle ważnym ogniwem diagnostyki i leczenia wymusza na badającym staranność dokładność i pełne zaangażowanie.
Na badanie obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne powinny zgłosić się osoby, które:
Badanie USG brzucha jest także niezwykle pomocne w diagnostyce żółtaczki czy stanów gorączkowych niewiadomego pochodzenia. USG jamy brzusznej może być także wskazaniem do dalszej diagnostyki i podjęciu decyzji o wykonaniu rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.
Przygotowanie do badania USG brzucha: Na badanie USG jamy brzusznej pacjent powinien być na czczo. Zjedzenie posiłku lub wypicie słodkiego napoju (kawa, herbata, cola, sok) przed badaniem USG jamy brzusznej może spowodować obkurczenie pęcherzyka żółciowego, co uniemożliwi jego dokładną ocenę w USG. W dniu poprzedzającym badanie nie powinno się jeść ciężkostrawnych i wzdymających posiłków. W większości przypadków zaleca się także zażycie preparatu Espumisan lub Ulgix max – powoduje on znaczne zmniejszenie ilości gazów jelitowych. Aby dobrze uwidocznić prostatę / macicę i jajniki należy zadbać o prawidłowe wypełnienie pęcherza moczowego. W tym celu na około godzinę przed badaniem pacjent powinien wypić 0,5 l niegazowanej wody w celu umożliwienia dokładnej oceny układu moczowego.
Obrazowanie narządów w jamie brzusznej za pomocą ultrasonografii wymaga wcześniejszego przygotowania:
Pracownia USG wyposażona jest w nowoczesny aparat o bardzo wysokiej rozdzielczości i wyśmienitej jakości obrazowania. Sprzęt ten posiada wszystkie nowoczesne opcje w tym Color Doppler, Power Doppler, Doppler tkankowy oraz funkcję elastografii dynamicznej. Pozwala to na rozszerzenie diagnostykę o badanie dopplerowskie układu wrotnego, tętniczego czy żył wątrobowych. Nasz aparat pozwala na bardzo dokładne obrazowanie narządów w jamie brzusznej – wątroby, trzustki, nerek.
Jako jedyna pracowania USG we Wrocławiu dysponujemy cyfrową stacją opisowo – archiwizującą, mamy możliwość nagrania obrazów celem porównania z kolejnymi badaniami. Możemy także, na życzenie pacjenta, zgrać obrazy na nośnik USB lub wysłać pocztą e-mail. Możliwość cyfrowej archiwizacji ma szczególne znaczenie przy monitorowaniu zmian ogniskowych. – naczyniaki, torbiele, guzy.
Wszystkie badania wykonywane są przez lekarzy specjalizujących się w radiologii i diagnostyce obrazowej, posiadających duże doświadczenie w ultrasonografii. Decydując się na wykonania badania u nas macie Państwo pewność najwyższej jakości i fachowości. Serdecznie zapraszamy.
Centrum Medyczne Port zdrowia serdecznie zaprasza na badania USG jamy brzusznej. Zadzwoń lub umów wizytę korzystając z formularza online!
Brak wpisów dla tej strony.
© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl