USG dzieci – szeroki zakres badań pediatrycznych

Nazwa badania: Badania USG dziecka
Czas trwania: około 20 minut
Cena: 250 zł
Dodatkowe informacje:

Badania dziecka nie wymagają szczególnego przygotowania.

 • w niektórych przypadkach konieczny jest pełen pęcherz

Badania USG Dzieci

W Centrum Medyczne Port Zdrowia wykonujemy także badania najmłodszych pacjentów. Oferujemy szeroki zakres badań USG dzieci:

 • USG jamy brzusznej,
 • USG jąder,
 • USG tarczycy,
 • USG węzłów chłonnych,
 • USG tkanek miękkich.
Rejestracja telefoniczna

USG jamy brzusznej dziecka Wrocław

USG jest to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które pozwala uwidocznić struktury znajdujących się wewnątrz ciała. Ultrasonografia wykorzystuje zjawisko odbicia fali ultradźwiękowej od badanych narządów wewnętrznych. Odebrane fale przekształcane są na obraz wyświetlany na monitorze urządzenia. USG jest badaniem pomocniczym w diagnozowaniu i leczeniu różnych schorzeń i nieprawidłowości.

Najczęściej wykonywanym badaniem USG u najmłodszych pacjentów, jest USG jamy brzusznej.

W USG pediatrycznym jamy brzusznej szczególną uwagę zwraca się na prawidłową budowę wszystkich narządów wewnętrznych. Ocenia się wątrobę, pęcherzyk żółciowy, nerki, śledzionę, trzustkę, aortę, pęcherz moczowy oraz jelita. Badanie USG pozwala ocenić kształt, wielkość i budowę narządów. USG jest szczególnie zalecane w przypadku podejrzenia wodonercza, nawracających infekcji układu moczowego, przewlekłych biegunek czy zaparć.

Jak przygotować dziecko do USG jamy brzusznej?

USG u dzieci nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak w miarę możliwości należy zastosować się do poniższych zaleceń. Ułatwi to lekarzowi pracę, gdyż powietrze w przewodzie pokarmowym stanowi przeszkodę dla ultradźwięków, przez co może on nie być w stanie dostrzec narządów podbrzusza.

 • U dzieci nie jest wymagane specjalne przygotowanie.
 • Dobrze jeśli dziecko jest na czczo lub po lekkim śniadaniu
 • Na dzień przed badaniem należy unikać ciężkostrawnych i wzdymających posiłków
 • Starszym dzieciom można podać Espumisan w kroplach, lub kapsułkach (zależnie od wieku) – w celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego.
 • Zaleca się, aby w miarę możliwości badanie wykonane zostało przy mocno wypełnionym pęcherzu – dziecko nie powinno oddawać moczu przed badaniem.

Badanie USG jamy brzusznej u dziecka przeprowadza się w pozycji leżącej.

USG jąder dziecka

W pediatrycznym USG jąder ocenia się ich wielkość, kształt, położenie oraz strukturę. Nieprawidłowe położenie jąderek (brak jąder w worku mosznowym) jest stosunkowo często występującą patologią, która bez należytej kontroli i leczenia może doprowadzić do niepłodności. Dlatego niezmiernie ważne jest określenie położenia i wielkości jąderek. USG jąder u dziecka powinno być wykonane w każdym przypadku “braku jąderek” w worku mosznowym. Ponadto ocenia się także kształt, wielkość i strukturę jąder, szczególną uwagę zwracając na obecność ewentualnych zmian ogniskowych, które mogłyby być zmianami nowotworowymi. W trakcie badania lekarz ocenia także płyn w worku mosznowym, jego ilość i obecność patologicznych struktur w samym płynie. Zbyt duża ilość płynu w worku mosznowym “opuchnięta moszna” może odpowiadać wodniakowi jądra i w skrajnych sytuacjach wymaga interwencji chirurgicznej.

Badanie USG jąder u dzieci wykonuje się w przypadku:

 • niezstąpienia jąder do moszny
 • wodniaka jądra
 • jąder wędrujących
 • bólu moszny
 • podejrzenia zmiany nowotworowej

Przygotowanie do USG jąder

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je powtarzać wielokrotnie w dowolnych odstępach czasu.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Polecane artykuły

3 lipca 2020
Jak wybrać dobrą pracownię USG

Obecnie niemal każda, nawet najmniejsza placówka medyczna dysponuje aparatem USG. Nic więc dziwnego, że dostępność badania rośnie, a czas oczekiwania nie jest już problemem. Niestety, z jakością samego badania i aparatu bywa bardzo różnie. O tym, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej placówki do badania, przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Przygotowanie do badania USG i elastografii wątroby

Badania USG i Elastograficzne są obecnie najbardziej popularnymi badaniami w diagnozowaniu chorób wątrobowych. W artykule przeczytasz, w jaki sposób przygotować siebie lub dziecko do powyższych badań.

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl