USG piersi Wrocław

Przebieg badania

Podczas badania pacjentka powinna leżeć na plecach, z rekami wyciągniętymi za głowę. Na początku lekarz sprawdza doły pachowe pod kątem obecności powiększonych węzłów chłonnych. Następnie przykłada głowicę do piersi, powoli skanując całą objętość obu gruczołów.

Nazwa badania:
USG piersi
Czas trwania:
około 20 minut
Cena:
150zł
Dodatkowe informacje:

Badanie nie wymaga przygotowania

Badanie ultrasonograficzne jest najpowszechniej stosowaną metodą diagnostyki obrazowej sutka. USG piersi znajduje szczególne zastosowanie w przypadku sutków o budowie gruczołowej – u kobiet u których nie doszło jeszcze do inwolucji tłuszczowej (do około 40 roku życia). Badanie USG w odróżnieniu od mammografii nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, dlatego też może być często powtarzane bez ryzyka narażenia na niekorzystny wpływ promieni X. Wszystkim kobietom po 20 roku życia zaleca się wykonywanie USG piersi raz do roku. Kobiety między 50 a 69 rokiem życia powinny raz na dwa lata wykonywać badanie mammograficzne.

Przebieg badania

Na samym początku lekarz zada kilka pytań dotyczących przebytych chorób, obciążeń rodzinnych, aktualnych dolegliwości, antykoncepcji, porodów i karmienia piersią. Dobrze zebrany wywiad jest niezmiernie ważnym elementem badania. Samo badanie USG piersi wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach z rękami odwiedzionymi za głowę. Na początku lekarz ocenia symetrię gruczołów oraz wygląd i kształt brodawek zwracając szczególną uwagę na zmiany widoczne na skórze. Następnie nakłada niewielką ilość żelu i delikatnie przesuwa głowicę USG po powierzchni ciała. Badanie rozpoczyna się od obrazowania dołu pachowego, a następnie wykonując radialne ruchy głowicą od podstawy po brodawkę sutkową ocenia się budowę gruczołu piersiowego. W razie potrzeby standardowe badanie USG piersi można rozszerzyć o badanie elastograficzne.

Opis zostaje wydany pacjentce natychmiast po zakończeniu badania. W naszej pracowni dysponujemy specjalistyczną, dwumonitorową stacją opisową, mamy możliwość cyfrowej archiwizacji obrazów, co znacznie ułatwia porównywanie badań. Możemy także, na życzenie pacjenta, zgrać obrazy na nośnik USB lub wysłać pocztą e-mail. Możliwość cyfrowej archiwizacji ma szczególne znaczenie przy monitorowaniu zmian ogniskowych – torbiele, guzki.

Przygotowanie do badania

Zaleca się aby badanie USG piersi było wykonane w I fazie cyklu. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Bardzo istotne jest posiadanie ze sobą dokumentacji z poprzednich badań, oraz dokładne udzielenie wywiadu lekarzowi.

Centrum Elastografii we Wrocławiu

W naszej pracowni dysponujemy najwyższej jakości aparatem USG wyposażonym w funkcję Doppler oraz w funkcję ęlastografii dynamicznej. Sprzęt ten umożliwia znakomitej jakości obrazowanie w wysokiej rozdzielczości, a zastosowanie najnowocześniejszej metody diagnostycznej, jaką jest elastografia, pomaga w rozróżnieniu zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych, wymagających biopsji i usunięcia chirurgicznego. Ponadto jako jedyna pracownia USG dysponujemy stacją archiwizująco – opisową. Dzięki temu możemy zachować wszystkie obrazy z badania i w razie potrzeby porównać je ze zdjęciami z kolejnych badań. Daje to wyśmienitą możliwość monitorowania zmian ogniskowych – torbiele, guzki. Ponadto, wszystkie zdjęcia wykonane w trakcie badania mogą zostać nagrane na nośnik USB albo wysłane pocztą e-mail.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Polecane artykuły

3 lipca 2020
Jak wybrać dobrą pracownię USG

Obecnie niemal każda, nawet najmniejsza placówka medyczna dysponuje aparatem USG. Nic więc dziwnego, że dostępność badania rośnie, a czas oczekiwania nie jest juz problemem. Niestety, z jakością samego badania i aparatu bywa bardzo różnie. Wykonywane prywatnie badanie USG można porównać do podróży autobusem lub taksówką. Można powierzyć swoje życie i zdrowie kierowcy starego zdezelowanego busika […]

Czytaj więcej
3 lipca 2020
Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej

Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej Elastografia jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą fakt, że w wyniku procesu chorobowego znacząco zmienia się twardość tkanki / narządu. Można powiedzieć, że elastografia jest cyfrowym rozwinięciem badania palpacyjnego, w którym lekarz dotykiem ocenia twardość i spoistość badanego narządu. Pierwsze próby wykorzystania elastografii w diagnostyce obrazowej miały miejsce pod […]

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl