USG Tarczycy Wrocław

Nazwa badania: USG tarczycy
Czas trwania: około 20 minut
Cena: 200 zł
Dodatkowe informacje:

Badanie nie wymaga przygotowania.

Przebieg badania

Badanie USG tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach, z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Lekarz przykłada głowicę do szyi, skanując prawy i lewy płat tarczycy, następnie przesuwa głowicę w stronę żuchwy, sprawdzając węzły chłonne.

Rejestracja telefoniczna

Na czym polega badanie USG tarczycy:

USG tarczycy jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem obrazowym pozwalającym na ocenę kształtu, wielkości i struktury narządu. Jest ono całkowicie bezpieczne i może być powtarzane wielokrotnie, także w krótkich odstępach czasu. Jest to niezwykle istotne w diagnostyce chorób i określaniu postępów w leczeniu.

Po nałożeniu niewielkiej ilości żelu na szyję, lekarza badający przykłada głowicę ultradźwiękową do szyi i ogląda narząd i okoliczne struktury na monitorze aparatu USG.

Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce niedoczynności i nadczynności tarczycy. Pozwala szybko, bezinwazyjnie i bardzo skutecznie wykryć szereg patologii, w tym także raka tarczycy.

Badanie USG tarczycy z funkcją Doppler i elastografią - Gabinet USG Wrocław

USG tarczycy

Cel badania USG tarczycy:

 • ocena wielkości obu płatów i objętości narządu,
 • ocena echostruktury miąższu,
 • ocena jednorodności tkanki tarczycowej,
 • ocena wielkości i morfologii ewentualnych guzków.
 • ocena węzłów chłonnych szyjnych.

Wskazania do badania USG tarczycy

Wskazaniami do wykonania badania USG tarczycy są:

 • powiększenie tarczycy,
 • wole guzowate,
 • obecność zmian ogniskowych,
 • choroba Hashimoto,
 • choroba Graves-Basedova,
 • nadczynność tarczycy,
 • niedoczynność tarczycy,
 • podejrzenie procesu rozrostowego,
 • choroby tarczycy w rodzinie.

Badanie kontrolne powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku.

USG tarczycy nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Na badanie należy założyć wygodne ubrania odsłaniające szyję lub dekolt, lub zdjąć elementy odzieży utrudniające dostęp do tych części ciała. Tuż przed badaniem należy zdjąć z szyi biżuterię: wisiorki, korale, łańcuszki itp.

Prosimy zabrać ze sobą opisy poprzednich badań obrazowych tarczycy oraz wyniki hormonów tarczycy i konsultacji endokrynologicznych.

USG tarczycy w Centrum Medycznym Port Zdrowia

W naszej pracowni dysponujemy najwyższej jakości aparatem o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jako jedyni mamy możliwość archiwizacji obrazów na cyfrowej stacji opisowej. Daje to możliwość łatwego i dokładnego porównania z kolejnymi badaniami. Możemy także, na życzenie pacjenta, zgrać obrazy na nośnik USB lub wysłać pocztą e-mail. Możliwość cyfrowej archiwizacji ma szczególne znaczenie przy monitorowaniu zmian ogniskowych – torbiele, guzki.

Badania USG wykonuje dr. Marcin Inglot – radiolog z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce obrazowej. Centrum Medyczne Port Zdrowia zapewnia komfortowe warunki badania dla pacjentów w każdym wieku.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z badania USG tarczycy wykonanego na naszym aparacie. Jakość obrazu jest znakomita, charakterystyczna dla aparatów najwyższej klasy.

USG tarczycy, wymiary płata prawego

Tarczyca płat prawy

USG tarczycy, wymiary płata lewego

Guzek płata lewego tarczycy

USG tarczycy, guzek tarczycy, opcja Doppler

Guzek tarczycy Bmode + Doppler

Elastografia tarczycy

Elastogram prawidłowej tarczycy

Dowolnie wybrane obrazy z każdego badania możemy zgrać na nośnik USG albo wysłać pocztą e-mail.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Polecane artykuły

27 kwietnia 2020
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Przyczyny i epidemiologia Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW) jest chorobą, która występuje, gdy układ odpornościowy atakuje komórki wątroby. Nietypowe” ustawienie” białek na powierzchni komórki wątrobowej ( prawdopodobnie spowodowana predyspozycją genetyczną ) powoduje komórkową odpowiedź immunologiczną przeciw własnym hepatocytom, w wyniku czego dochodzi do zapalenia. Ta nieprawidłowa reakcja może prowadzić do dalszych objawów i powikłań, takich jak […]

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl