USG nerek i układu moczowego

Przebieg badania

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rekami wyciągniętymi za głowę.

Lekarz przykłada głowicę po prawej i lewej stornie jamy brzusznej. Następnie przesuwa głowice ku środkowi brzucha i na dół w stronę pęcherza. Czasami zachodzi potrzeba nieco mocniejszego uciśnięcia w badanym miejscu. Badanie wykonuje się na czasowo wstrzymanym oddechu.

Nazwa badania:
USG nerek i układu moczowego
Czas trwania:
około 20 minut
Cena:
150 zł
Dodatkowe informacje:

Badanie wymaga przygotowania

  • 3 dni przed badaniem:
    • 3x dziennie Espumisan lub Ulgix
  •  w dzień badania:
    • na czczo
    • w miarę możliwości pełen pęcherz

Nerki i układ moczowy bada się podczas standardowego badania USG jamy brzusznej. Jest to jeden z wielu elementów poprawnie wykonanego badania ultrasonograficznego. Zawsze ocenia się kształt, wielkość, położenie i budowę nerek, szerokość moczowodu, kształt i zarys ścian pęcherza moczowego.

Niekiedy jednak lekarz kierujący prosi o bardziej szczegółową ocenę nerek. Wówczas, dodatkowo wykonuje się pomiar wielkości nerek w dwóch płaszczyznach oraz pomiar grubości warstwy korowej. Ponadto ocenia się przepływ naczyniowy przez nerki.  W przypadkach poszerzenia układu zbiorczego należy zmierzyć wielkość miedniczki i kielichów nerkowych – koniecznie w 3 płaszczyznach z podanie objętości. W razie poszerzenia moczowodów należy także podać średnicę i długość poszerzonego odcinka wraz z jego lokalizacją. Na koniec sprawdza się pęcherz moczowy, zwracając uwagę na wygląd jego ścian. Ważnym elementem, szczególnie u dzieci, jest ocena zalegania moczu po mikcji.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Polecane artykuły

3 lipca 2020
Jak wybrać dobrą pracownię USG

Obecnie niemal każda, nawet najmniejsza placówka medyczna dysponuje aparatem USG. Nic więc dziwnego, że dostępność badania rośnie, a czas oczekiwania nie jest juz problemem. Niestety, z jakością samego badania i aparatu bywa bardzo różnie. Wykonywane prywatnie badanie USG można porównać do podróży autobusem lub taksówką. Można powierzyć swoje życie i zdrowie kierowcy starego zdezelowanego busika […]

Czytaj więcej
3 lipca 2020
Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej

Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej Elastografia jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą fakt, że w wyniku procesu chorobowego znacząco zmienia się twardość tkanki / narządu. Można powiedzieć, że elastografia jest cyfrowym rozwinięciem badania palpacyjnego, w którym lekarz dotykiem ocenia twardość i spoistość badanego narządu. Pierwsze próby wykorzystania elastografii w diagnostyce obrazowej miały miejsce pod […]

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl