USG nerek i układu moczowego

Nazwa badania: USG nerek i układu moczowego
Czas trwania: około 20 minut
Cena: 150 zł
Dodatkowe informacje:

Badanie wymaga przygotowania

 • 3 dni przed badaniem:
  • 3x dziennie Espumisan lub Ulgix
 •  w dzień badania:
  • na czczo
  • w miarę możliwości pełen pęcherz
Umów się na wizytę
Rejestracja telefoniczna

Przebieg badania

Badanie USG wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rękami wyciągniętymi za głowę.

Lekarz przykłada głowicę po prawej i lewej stronie jamy brzusznej. Następnie przesuwa głowice ku środkowi brzucha i na dół w stronę pęcherza. Czasami zachodzi potrzeba nieco mocniejszego naciśnięcia w badanym miejscu. Badanie ultrasonograficzne nerek wykonuje się na czasowo wstrzymanym oddechu.

Nerki i układ moczowy bada się podczas standardowego badania USG jamy brzusznej. Jest to jeden z wielu elementów poprawnie wykonanego badania ultrasonograficznego. Zawsze ocenia się kształt, wielkość, położenie i budowę nerek, szerokość moczowodu, kształt i zarys ścian pęcherza moczowego.

Niekiedy jednak lekarz kierujący prosi o bardziej szczegółową ocenę nerek. Wówczas, dodatkowo wykonuje się pomiar wielkości nerek w dwóch płaszczyznach oraz sprawdza się grubość warstwy korowej i stan miąższu nerkowego. Ponadto ocenia się przepływ naczyniowy przez nerki. W przypadkach poszerzenia układu zbiorczego należy zmierzyć wielkość miedniczki i kielichów nerkowych – koniecznie w 3 płaszczyznach z podanie objętości. W razie poszerzenia moczowodów należy także podać średnicę i długość poszerzonego odcinka wraz z jego lokalizacją. Na koniec sprawdza się pęcherz moczowy, zwracając uwagę na wygląd jego ścian. Ważnym elementem, szczególnie u dzieci, jest ocena zalegania moczu po mikcji.

Przygotowanie do USG

Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej mogą być różne. W przypadku, gdy głównym celem jest obrazowania układu moczowego, przed badaniem należy wypić znaczną ilość płynów, aby uzyskać maksymalne wypełnienie pęcherz moczowego. Dzień przed każdym badaniem USG jamy brzusznej należy jeść tylko pokarmy lekkostrawne. Na 6 godzin przed badaniem należy się powstrzymać się od jedzenia – badanie na czczo.

Cel wykonania USG

USG nerek jest zalecane przy podejrzeniu u wielu różnych chorób zarówno samych nerek jak i układu całego moczowego. Badanie USG wykonuje się w celu oceny narządów po urazie lub przeszczepie oraz, aby przed biopsją. USG należy wykonać m.in. gdy występuje podejrzenie:

 • kłębuszkowego zapalenia nerek,
 • wielotorbielowatego zwyrodnienia nerek,
 • choroby pęcherza moczowego,
 • kamicy pęcherza moczowego lub nerek,
 • wodonercza,
 • zwężenie ujścia miedniczkowo moczowodowego,
 • choroby gruczołu krokowego,

Podczas wykonania badań obrazowych nerek można wykryć wiele chorób jak np. torbiele i guzy. W przypadku badań dróg moczowych u mężczyzn ocenia się także prostatę.
Badanie jest bezinwazyjne i bezpieczne. Zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Dzięki wykorzystaniu w trakcie badania wysokiej jakości aparatu mamy możliwość cyfrowej archiwizacji obrazu. Na życzenie pacjenta, możemy zgrać wyniki badania na nośnik USB lub wysłać pocztą elektroniczną. Ma to szczególne znaczenie podczas porównywania kilku badań, wykonywanych na określonej przestrzeni czasowej.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Brak wpisów dla tej strony.

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl