Nazwa badania: | USG nerek i układu moczowego |
Czas trwania: | około 20 minut |
Cena: | 200 zł |
Dodatkowe informacje: | Badanie wymaga przygotowania
|
Badanie USG układu moczowego i nerek wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rękami wyciągniętymi za głowę.
Lekarz przykłada głowicę po prawej i lewej stronie jamy brzusznej. Następnie przesuwa głowice ku środkowi brzucha i na dół w stronę pęcherza. Czasami zachodzi potrzeba nieco mocniejszego naciśnięcia w badanym miejscu. Badanie ultrasonograficzne nerek wykonuje się na czasowo wstrzymanym oddechu.
Nerki do dwa symetryczne organy umiejscowione w jamie brzusznej. Pełnią one niezwykle istotne funkcje w organizmie:
Przy zaburzeniu ich pracy, może dochodzić do wielu poważnych chorób, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.
Nerki i układ moczowy bada się podczas standardowego badania USG jamy brzusznej. Jest to jeden z wielu elementów poprawnie wykonanej ultrasonografii. Zawsze ocenia się kształt, wielkość, położenie i budowę nerek, szerokość moczowodu, kształt i zarys ścian pęcherza moczowego.
Niekiedy jednak lekarz kierujący prosi o bardziej szczegółową ocenę nerek. Wówczas, dodatkowo wykonuje się pomiar wielkości nerek w dwóch płaszczyznach oraz sprawdza się grubość warstwy korowej i stan miąższu nerkowego. Ponadto ocenia się przepływ naczyniowy przez nerki. W przypadkach poszerzenia układu zbiorczego należy zmierzyć wielkość miedniczki i kielichów nerkowych – koniecznie w 3 płaszczyznach z podanie objętości. W razie poszerzenia moczowodów należy także podać średnicę i długość poszerzonego odcinka wraz z jego lokalizacją. Na koniec sprawdza się pęcherz moczowy, zwracając uwagę na wygląd jego ścian. Ważnym elementem, szczególnie u dzieci, jest ocena zalegania moczu po mikcji.
Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej mogą być różne. W przypadku, gdy głównym celem jest obrazowania układu moczowego, w dniu badania należy wypić znaczną ilość płynów (najlepiej wodę niegazowaną), aby zadbać o prawidłowe wypełnienie pęcherza moczowego. W dniu poprzedzającym badanie USG jamy brzusznej należy jeść tylko pokarmy lekkostrawne. Na 6 godzin przed badaniem należy się powstrzymać się od jedzenia – badanie na czczo.
USG nerek jest zalecane przy podejrzeniu u wielu różnych chorób zarówno samych nerek jak i układu całego moczowego. Badanie wykonywane jest w celu oceny narządów po urazie lub przeszczepie oraz przed biopsją. USG należy wykonać m.in. gdy występuje podejrzenie:
Podczas wykonania badań obrazowych nerek można wykryć wiele chorób jak np. torbiele i guzy. W przypadku badań dróg moczowych u mężczyzn ocenia się także prostatę.
Przy wykryciu patologii zostanie zaproponowane dalsze specjalistyczne postępowanie lub poszerzenie diagnostyki o inne badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny)
Badanie USG jamy brzusznej jest bezinwazyjne i bezpieczne i wykonywane w sympatycznej atmosferze. Zazwyczaj nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Posiadamy nowy aparat o wysokiej rozdzielczości i znakomitej jakości obrazu, który posiada wszystkie nowoczesne rozwiązania w tym: Color Doppler, Power Doppler, Doppler tkankowy oraz funkcję elastografii dynamicznej. Z jego pomocą mamy możliwość dokładnego obrazowania narządów jamy brzusznej oraz cyfrowej archiwizacji obrazu. Na życzenie pacjenta, możemy zgrać wyniki badania na nośnik USB lub wysłać pocztą elektroniczną. Ma to szczególne znaczenie podczas porównywania kilku badań, wykonywanych na określonej przestrzeni czasowej.
Badanie przeprowadza doktor Marcin Inglot – radiolog z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce obrazowej, zajmujący się głównie diagnostyką ultrasonograficzną, a także jej rozszerzeniem – elastografią.
Centrum Medyczne Port zdrowia serdecznie zaprasza na badania USG jamy brzusznej. Zadzwoń lub umów wizytę korzystając z formularza online!
Brak wpisów dla tej strony.
© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl