USG Doppler układu wrotnego Wrocław

Nazwa badania: USG Doppler układu wrotnego
Czas trwania: około 20 minut
Cena: 300zł
Dodatkowe informacje:

Badanie wymaga przygotowania

  •  3 dni przed badaniem:
    •  3x dziennie Espumisan lub Ulgix
  •  w dzień badania:
    •  na czczo

Przebieg badania

Badanie USG Doppler naczyń układu wrotnego wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rękami wyciągniętymi za głowę.

Lekarz przykłada głowicę w prawym górnym kwadracie jamy brzusznej, gdzie przez przestrzenie międzyżebrowe uwidacznia wątrobę i żyłę wrotną. Następnie przykłada głowicę po lewej stronie brzucha w celu uwidocznienia śledziony i naczyń jej wnęki.

Wynik badania dostępny jest po ok. 20 minutach i zawiera opis lekarski, czasami także dołączane są zdjęcia.

Rejestracja telefoniczna

Badanie USG Doppler wątroby i układu wrotnego

Badanie USG Doppler wątroby i układu wrotnego jest podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce nadciśnienia wrotnego wywołanego między innymi przez włóknienie i marskość wątroby. Badanie USG Doppeler pozwala ocenić morfologię wątroby i śledziony ze szczególnym uwzględnieniem układu naczyniowego. Umożliwia również ocenę przepływu krwi przez żyły i tętnice. Podobnie jak w USG jamy brzusznej badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach lub lewym boku, z nogami wyprostowanymi i rękami odwiedzonymi maksymalnie do góry. Po nałożeniu niewielkiej ilości żelu lekarz przesuwa głowicę nad badanymi narządami.Badanie USG Doppler jest bezbolesne i nieinwazyjne, można je wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Dzięki temu jest to popularna metoda diagnostyczna stosowana w wielu ośrodkach medycznych.
Badanie USG doppler tętnic nerkowych przeprowadzone przy pomocy fal ultradźwiękowych

Zalecenia

Badanie Dopplerowskie naczyń wrotnych jest szczególnie zalecane w następujących przypadkach:

Przebieg badania – doppeler tętnic

W trakcie badania lekarz wykonujący USG ocenia narządy w jamie brzusznej (budowę i wielkość wątroby, budowę i wielkość śledziony), żyłę wrotną i jej gałęzie, żyłę śledzionową, żyłę krezkową górną, żyły wątrobowe i tętnicę wątrobową. W każdym przypadku określana jest średnica naczyń, prędkość i charakter przepływu oraz występowanie ewentualnych zatorów.
USG doppler żył kończyn dolnych - naczynia krwionośne widoczne w USG żył i tętnic

Cel badania układu wrotnego

Badanie Dopplerowskie układu wrotnego ma na celu wykrycie cech nadciśnienia wrotnego takich jak zaburzony przepływ krwi w żyle wrotnej, śledzionowej i krezkowej górnej, obecność krążenia obocznego, wzmożony przepływ w żyle wieńcowej żołądka. Do najczęstszych powikłań nadciśnienia wrotnego należą żylaki przełyku oraz wodobrzusze. Krwawienie z żylaków przełyku jest stanem zagrożenia życia, dlatego też identyfikacja zagrożonych pacjentów ma ogromne znaczenie kliniczne.

Badanie USG żył Wrocław

Każdy prędzej czy później potrzebuje badań, dzięki którym można dokonać szybkiej diagnozy pozornie prostych problemów zdrowotnych. Jednym z najlepszych rozwiązań wśród badań obrazowych jest USG, dzięki któremu otrzymujemy wyniki niemal natychmiastowo.

Badanie USG można wykonać w naszym Centrum Medycznym Port Zdrowia. Posiadamy najwyższej jakości aparaty usg. Samo badanie natomiast nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Oznacza to, że nie wymaga wkłuć ani nacięć, a wyniki badania można uzyskać po ok. 20 minutach, co umożliwia szybką diagnozę i podjęcie odpowiedniego leczenia. Badanie USG Doppler przeprowadza lekarz Marcin Inglot – radiolog z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy – Wrocław ul. Marca Polo 41a.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Polecane artykuły

27 kwietnia 2020
Rak wątroby

Rak wątrobowokomórkowy (HCC, hepatocellular carcinoma) jest najbardziej rozpowszechnionym typem histologicznym raka wątroby. Zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wątroby u dorosłych – 80-85%. Pod względem śmiertelności jest na trzecim miejscu spośród wszystkich chorób nowotworowych. O objawach, leczeniu i sposobach diagnozowania przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Przyczyny i skutki Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest chorobą spowodowaną toksycznym działaniem alkoholu na komórki wątrobowe. Alkohol jest głównym sprawcą chorób wątroby w krajach rozwiniętych. Ocenia się, że przyczyną 37% zgonów z powodu dysfunkcji wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu. Wątroba jest podstawowym narządem biorącym udział w eliminacji alkoholu z krążenia. Alkohol powoduje zapalenie, stłuszczenie oraz włóknienie […]

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl