USG Dopplerowskie układu wrotnego

Przebieg badania

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rekami wyciągniętymi za głowę.

Lekarz przykłada głowicę w prawym górnym kwadracie jamy brzusznej, gdzie przez przestrzenie międzyżebrowe uwidacznia wątrobę i żyłę wrotną. Następnie przykłada głowicę po lewej stronie brzucha w celu uwidocznienia śledziony i naczyń jej wnęki.

Nazwa badania:
USG Dopplerowskie układu wrotnego
Czas trwania:
około 20 minut
Cena:
200zł
Dodatkowe informacje:

Badanie wymaga przygotowania

 •  3 dni przed badaniem:
  •  3x dziennie Espumisan lub Ulgix
 •  w dzień badania:
  •  na czczo

Badanie Dopplerowskie układu wrotnego jest podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce nadciśnienia wrotnego wywołanego między innymi włóknieniem wątroby. Badanie to pozwala ocenić morfologię wątroby i śledzony ze szczególnym uwzględnieniem układu naczyniowego. Podobnie jak w USG jamy brzusznej badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach lub lewym boku, z nogami wyprostowanymi i rękami odwiedzonymi maksymalnie do góry. Po nałożeniu niewielkiej ilości żelu lekarz przesuwa głowicę nad badanymi narządami.

Zalecenia

Badanie Dopplerowskie układu wrotnego jest szczególnie zalecane w następujących przypadkach:

 • marskość wątroby,
 • zaawansowane włóknienie wątroby,
 • przewlekłe zakażenie HCV,
 • przewlekłe zakażenie HBV,
 • alkoholowe uszkodzenie wątroby,
 • masywne stłuszczenie wątroby.

Przebieg badania

W trakcie badania lekarz ocenia budowę i wielkość wątroby, budowę i wielkość śledziony, żyłę wrotną i jej gałęzie, żyłę śledzionową, żyłę krezkową górną, żyły wątrobowe i tętnicę wątrobową. W każdym przypadku określana jest średnica naczyń, prędkość i charakter przepływu oraz występowanie ewentualnych zatorów. Badanie Dopplerowskie układu wrotnego ma na celu wykrycie cech nadciśnienia wrotnego takich jak zaburzony przepływ w żele wrotnej, śledzionowej i krezkowej górnej, obecność krążenia obocznego, wzmożony przepływ w żyle wieńcowej żołądka. Do najczęstszych powikłań nadciśnienia wrotnego należą żylaki przełyku oraz wodobrzusze. Krwawienie z żylaków przełyku jest stanem zagrożenia życia, dlatego też identyfikacja zagrożonych pacjentów ma ogromne znaczenie kliniczne.

Zapraszamy do kontaktu / rejestracji

Polecane artykuły

3 lipca 2020
Jak wybrać dobrą pracownię USG

Obecnie niemal każda, nawet najmniejsza placówka medyczna dysponuje aparatem USG. Nic więc dziwnego, że dostępność badania rośnie, a czas oczekiwania nie jest juz problemem. Niestety, z jakością samego badania i aparatu bywa bardzo różnie. Wykonywane prywatnie badanie USG można porównać do podróży autobusem lub taksówką. Można powierzyć swoje życie i zdrowie kierowcy starego zdezelowanego busika […]

Czytaj więcej
3 lipca 2020
Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej

Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej Elastografia jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą fakt, że w wyniku procesu chorobowego znacząco zmienia się twardość tkanki / narządu. Można powiedzieć, że elastografia jest cyfrowym rozwinięciem badania palpacyjnego, w którym lekarz dotykiem ocenia twardość i spoistość badanego narządu. Pierwsze próby wykorzystania elastografii w diagnostyce obrazowej miały miejsce pod […]

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl