Nazwa badania: | USG Doppler układu wrotnego |
Czas trwania: | około 20 minut |
Cena: | 200zł |
Dodatkowe informacje: | Badanie wymaga przygotowania
|
Badanie USG Doppler naczyń układu wrotnego wykonuje się w pozycji leżącej na plecach z rękami wyciągniętymi za głowę.
Lekarz przykłada głowicę w prawym górnym kwadracie jamy brzusznej, gdzie przez przestrzenie międzyżebrowe uwidacznia wątrobę i żyłę wrotną. Następnie przykłada głowicę po lewej stronie brzucha w celu uwidocznienia śledziony i naczyń jej wnęki.
Wynik badania dostępny jest po ok. 20 minutach i zawiera opis lekarski, czasami także dołączane są zdjęcia.
Badanie USG Doppler wątroby i układu wrotnego jest podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce nadciśnienia wrotnego wywołanego między innymi przez włóknienie i marskość wątroby. Badanie to pozwala ocenić morfologię wątroby i śledziony ze szczególnym uwzględnieniem układu naczyniowego. Podobnie jak w USG jamy brzusznej badanie wykonuje się w pozycji leżącej na plecach lub lewym boku, z nogami wyprostowanymi i rękami odwiedzonymi maksymalnie do góry. Po nałożeniu niewielkiej ilości żelu lekarz przesuwa głowicę nad badanymi narządami.
Badanie Dopplerowskie naczyń wrotnych jest szczególnie zalecane w następujących przypadkach:
W trakcie badania lekarz wykonujący USG ocenia narządy jamy brzusznej (budowę i wielkość wątroby, budowę i wielkość śledziony), żyłę wrotną i jej gałęzie, żyłę śledzionową, żyłę krezkową górną, żyły wątrobowe i tętnicę wątrobową. W każdym przypadku określana jest średnica naczyń, prędkość i charakter przepływu oraz występowanie ewentualnych zatorów.
Badanie Dopplerowskie układu wrotnego ma na celu wykrycie cech nadciśnienia wrotnego takich jak zaburzony przepływ krwi w żyle wrotnej, śledzionowej i krezkowej górnej, obecność krążenia obocznego, wzmożony przepływ w żyle wieńcowej żołądka. Do najczęstszych powikłań nadciśnienia wrotnego należą żylaki przełyku oraz wodobrzusze. Krwawienie z żylaków przełyku jest stanem zagrożenia życia, dlatego też identyfikacja zagrożonych pacjentów ma ogromne znaczenie kliniczne.
Epidemiologia i etiologia Rak wątrobowokomórkowy (HCC, hepatocellular carcinoma) jest najbardziej rozpowszechnionym typem histologicznym raka wątroby. Zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wątroby u dorosłych – 80-85%. Pod względem śmiertelności jest na trzecim miejscu spośród wszystkich chorób nowotworowych. Większość przypadków HCC jest spowodowanych przewlekłym zakażeniem wirusami HCV i HBV (Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B i C), zaawansowanym […]
Przyczyny i skutki Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest chorobą spowodowaną toksycznym działaniem alkoholu na komórki wątrobowe. Alkohol jest głównym sprawcą chorób wątroby w krajach rozwiniętych. Ocenia się, że przyczyną 37% zgonów z powodu dysfunkcji wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu. Wątroba jest podstawowym narządem biorącym udział w eliminacji alkoholu z krążenia. Alkohol powoduje zapalenie, stłuszczenie oraz włóknienie […]
© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl