Nazwa badania: | USG Doppler tętnic szyjnych / dogłowowych |
Czas trwania: | około 20 minut |
Cena: | 200 zł |
Dodatkowe informacje: | Badanie Dopplerowskie tętnic szyjnych nie wymaga przygotowania. |
Badanie USG tętnic wykonuje się w pozycji leżącej na plecach.
Lekarz przykłada głowice w dolnej części szyi i powoli przesuwa ją w kierunku żuchwy, wzdłuż przebiegu tętnic szyjnych.
Badanie zawsze wykonuje się obustronnie oceniając prawe i lewe tętnice w płaszczyznach podłużnej i poprzecznej.
USG tętnic dogłowowych jest podstawowym badaniem obrazowym wykorzystywanym w diagnostyce schorzeń wywołanych zaburzeniami ukrwienia centralnego układu nerwowego. Badanie Dopplerowskie pozwala bardzo dokładnie ocenić przepływ krwi w naczyniach żylnych i tętniczych. Wykonujący badanie USG Dopplera lekarze oceniają prędkość przepływu, jego charakter, kierunek oraz ewentualne turbulencje. Możliwe jest także wykrycie niedrożności naczyń krwionośnych oraz tworzących się nawet bardzo drobnych przyściennych skrzeplin. USG Doppler tętnic szyjnych umożliwia również ocenę wielkości zatorów i stopnia zwężeń a także pozwala na identyfikację malformacji naczyniowych czy tętniaków mogących prowadzić do wielu poważnych powikłań. Dzięki temu badaniu możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia.
Wykonywanie przez lekarza USG szyi opiera się na tzw. efekcie Dopplera. Głowica, podobnie jak radar, wysyła fale, które do niej wracają i generują cyfrowy obraz pomagający wykryć wszelkie niedrożności przepływów tętniczych.
Badanie USG Doppler jest bezbolesne i bezinwazyjne oraz nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjentów.
Pacjent układa się w pozycji leżącej na plecach z rękami wzdłuż ciała, a specjalista przeprowadzający USG szyi przykłada głowicę do badanych obszarów ciała, obserwując obraz na monitorze. Towarzyszy temu charakterystyczny szum przepływu krwi. Następnie, po badaniu sporządza się opis, który zostaje wydany pacjentowi natychmiast po zakończeniu badania (USG Doppler).
W naszej pracowni mamy możliwość cyfrowej archiwizacji obrazów celem porównania z kolejnymi badaniami. Możemy także, na życzenie pacjenta, zgrać obrazy na nośnik USB lub wysłać pocztą e-mail. Wykonanie cyfrowej archiwizacji badań USG szyi ma szczególne znaczenie przy monitorowaniu zmian miażdżycowych – wielkość i morfologia blaszek miażdżycowych.
Brak wpisów dla tej strony.
© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl