Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Przyczyny i skutki

Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest chorobą spowodowaną toksycznym działaniem alkoholu na komórki wątrobowe. Alkohol jest głównym sprawcą chorób wątroby w krajach rozwiniętych. Ocenia się, że przyczyną 37% zgonów z powodu dysfunkcji wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu. Wątroba jest podstawowym narządem biorącym udział w eliminacji alkoholu z krążenia. Alkohol powoduje zapalenie, stłuszczenie oraz włóknienie wątroby. Ostatecznym skutkiem nadmiernego spożywania alkoholu jest marskość wątroby.

Objawy

Objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby mogą być bardzo różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wyróżnić można alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby oraz alkoholową marskość wątroby.

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

U większości osób spożywających nadmierne ilości alkoholu dochodzi do gromadzenia się tłuszczu w komórkach wątrobowych. Stłuszczenie wątroby z reguły nie daje żadnych objawów klinicznych. Jedynie w badaniu USG widać wyraźnie nieprawidłową strukturę narządu – wątroba o wzmożonej echognieczności, wątroba hyperechogenna. Nie jest to poważny, zagrażający życiu stan i u wielu osób ustępuje po zaprzestaniu spożywania alkoholu. U niektórych osób może jednak rozwinąć się alkoholowe zapalenie wątroby.

Zobacz również: Próby wątrobowe

Alkoholowe zapalenie wątroby

Wyróżnić można umiarkowane i ciężkie alkoholowe zapalenie wątroby.

  • umiarkowane alkoholowe zapalenie wątroby może nie dawać żadnych objawów poza nieprawidłowym wynikiem prób wątrobowych.
  • alkoholowe zapalenie wątroby o średnim nasileniu może dawać takie objawy jak: nudności, wymioty, żółtaczka, złe samopoczucie, osłabienie i ból w okolicy wątroby
  • Ciężkie alkoholowe zapalenie wątroby może doprowadzić do niewydolności wątroby objawiającej się silną żółtaczką, zaburzeniami krzepnięcia krwi, krwawieniem do przewodu pokarmowego. Stan ten jest stanem zagrożenia życia, często kończy się zgonem.

Alkoholowa marskość

Jest to stan, w którym prawidłowe komórki wątroby zostały zastąpione przez tkankę bliznowatą – tkankę włóknistą (czytaj; marskość wątroby i włóknienie wątroby). Mniej więcej u 1 na 10 osób nadużywających alkoholu dojdzie do rozwoju marskości wątroby. Stan ten rozwija się w wyniku długotrwałego toksycznego działania alkoholu na wątrobę.

Diagnostyka

Na podstawie zespołów objawów klinicznych lekarz może postawić wstępne rozpoznanie. Badaniami pomocnymi w rozpoznaniu są:

Elastografia wątroby

Elastografia w alkoholowym uszkodzeniu wątroby

Elastografia SWE wątroby jest najnowszym, znakomitym narzędziem diagnostycznym. Badanie to pozawala szybko i dokładnie ocenić stopień zaawansowania alkoholowego uszkodzenia wątroby (od 0 do 4). U osób nadużywających alkoholu zaleca się bezinwazyjną ocenę włóknienia przynajmniej raz do roku. Badanie to pozwala szybko i bezboleśnie wykryć pacjentów zagrożonych marskością. Ponadto lekarz wykonujący elastografię SWE może równocześnie ocenić inne narządy jamy brzusznej w standardowym badaniu USG.

4.9/5 - (8 głosów)
Lekarz Marcin Inglot radiolog
Lek. med. Marcin Inglot

Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Specjalista w dziedzinie diagnostyki ultrasonograficznej i elastografii. Jako jeden z pierwszych w Polsce wdrożył kliniczną elastografię SWE. Autor i współautor wielu publikacji naukowych z zakresu swojej specjalizacji. Od lat czynnie wspiera fundację Rolanda McDonalda w ramach ogólnopolskiego programu badań ultrasonograficznych "Nie nowotworom u dzieci".

Więcej o autorze

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl