FibroScan w porównaniu z Elastografią SWE

Badanie

Fibroscan w piśmiennictwie określany jako Transient Elastography (TE) jest pierwszym systemem elastografii dynamicznej powszechnie wykorzystywanym w celu oceny stopnia włóknienia wątroby. Aparat został wprowadzony do użytku klinicznego w 2003 roku. Badanie może zastąpić biopsję wątroby u pacjentów, u których wskazaniem do zabiegu jest ocena zaawansowania włóknienia. Ocena włóknienia z wykorzystaniem aparatu jest całkowicie bezinwazyjna i bezbolesna, dlatego też samo badanie często określa się jako “bezigłową biopsję wątroby”.

Zasada działania aparatu

W głowicy przykładanej do skóry pacjenta znajduje się generator drgań mechanicznych. Głowica po przyłożenia w przestrzeń międzyżebrową wysyła falę mechanicznę (wibrację), a następnie wykorzystując ultradźwięki mierzy szybkość rozchodzenia się tej fali w wątrobie. Prędkość ta jest ścisłe zależna od stopnia włóknienia wątroby. Zwykle w trakcie badania wykonuje się 10 pomiarów a końcowy wynik podawany jest w kilopascalach (kPa) i przeliczany na stosowaną w biopsji skalę METAVIR.

Wady i zalety badania FibroScan

Wiarygodność wyników FibroScanu została potwierdzona wielokrotnie w licznych badaniach, dlatego też urządzenie jest coraz powszechniej wykorzystywane. Należy jednak trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach i wadach tej metody. Pomiary odbywają się bez kontroli wizualnej badanego fragmentu narządu. Istnieje możliwość odczytu pomiaru z dużego naczynia lub torebki wątroby, co może zawyżyć wynik badania. Badający nie ma możliwości oceny narządów jamy brzusznej pod kątem morfologicznym. W przypadku pacjentów otyłych i pacjentów z wodobrzuszem badanie jest bardzo utrudnione, a w skrajnych przypadkach niemożliwe do wykonania. Zazwyczaj jednak badanie jest łatwe do przeprowadzenia, nie wymaga obceności lekarza specjalizującego się w wykonywaniu USG. Elastografia aparatem FibroScan wykonywana jest najczęściej przez odpowiednio przeszkoloną pielęgniarkę.

Elastografia SWE a FibroScan

Podstawowa różnica pomiędzy elastografią SWE a FibroScanem polega na zastosowaniu innego żródła fali rozchodzącej się w badanym narządzie. W przypadku apratu FibroScan wykorzystano zewnętrzny generator drgań mechanicznych. W przypadku SWE jest to głowica apratu USG. Urządzenie jest znacznie większe zdecydowanie bardziej skomplikowane i trudniejsze w obsłudze. Badanie musi być przeprowadzane przez lekarza wyspecjalizowanego w wykonywaniu USG. Dzięki temu w trakcie badania można uzyskać znacznie więcej informacji niż w przypadku badania FibroScan. W trakcie wykonywania elastografii SWE lekarz ocenia wygląd wątroby, jej echostrukturę, kształt, jednorodność i zarysy zewnętrzne. Pozwala to na wykrycie innych patologii wątroby takich jak stłuszczenie, obecność torbieli, naczyniaków, lub guzów. Dodatkowo istnieje możliwość oceny przepływów w układzie wrotnym, co ma ogromne znaczenie dla pacjentów z zaawansowanym włóknieniem i podejrzeniem marskości wątroby.

Przeczytaj więcej: Stłuszczenia wątroby

Przy użyciu aparatu Aixplorer można wykonać jednocześnie 3 badania:

  • ocena stopnia włóknienia,
  • USG wątroby,
  • ocena przepływu krwi w układzie żyły wrotnej.

Kolejną zaletą Elastografii SWE jest duża wiarygodność wyników u pacjentów otyłych oraz u pacjentów z wodobrzuszem.

Warto podkreślić, że cena elastografii SWE jest nieznacznie niższa od ceny tradycyjnego badania FibroScanem.

Poniżej przedstawiono zdjęcia elastografu Aixplorer oraz aparatu FibroScan

Elastograf Aixplorer SWE i USG

Aixplorer – Elastografia SWE

Aparat FibroScan

FibroScan

Porównanie badania FibroScan i Elastografii SWE – tabela

Fibroscan Elastografia SWE
Możliwość oceny włóknienia wątroby v v
Możliwość oceny stłuszczenia wątroby v v
Możliwość oceny wyglądu wątroby v
Możliwość stwierdzenia obecności guzów (rak – HCC) v
Możliwość stwierdzenia obecności naczyniaków v
Możliwość stwierdzenia obecności torbieli v
Możliwość oceny szerokości żyły wrotnej v
Możliwość oceny przepływu w żyle wrotnej v
Możliwość rozszerzenia badania o USG jamy brzusznej v
Możliwość rozszerzenia badania o ocenę wielkości i twardości śledziony v
5/5 - (1 głos)
Lekarz Marcin Inglot radiolog
Lek. med. Marcin Inglot

Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Specjalista w dziedzinie diagnostyki ultrasonograficznej i elastografii. Jako jeden z pierwszych w Polsce wdrożył kliniczną elastografię SWE. Autor i współautor wielu publikacji naukowych z zakresu swojej specjalizacji. Od lat czynnie wspiera fundację Rolanda McDonalda w ramach ogólnopolskiego programu badań ultrasonograficznych "Nie nowotworom u dzieci".

Więcej o autorze

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl