Biopsja wątroby i elastografia – porównanie

Uwaga!

Od dnia 1.07.2015 obowiązuje nowy program lekowy – Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową. Zgodnie z nowymi zasadami kwalifikacji do leczenia biopsja wątroby nie jest juz konieczna, może zostać zastąpiona badaniem elastograficznym.

Charakterystyka badania

Biopsja wątroby powszechnie uważana jest za złoty standard diagnostyki wielu chorób wątroby. Zabieg polega na przezskórnym pobraniu fragmentu tkanki wątrobowej. Pozyskany materiał jest następnie badany przez histopatologa pod mikroskopem. Przezskórną biopsję wątroby wykonuje się powszechnie od lat 50-tych XX wieku. Do niedawna zabieg ten był jedynym sposobem pozwalającym ocenić stopień uszkodzenia wątroby.

Przebieg i sposób wykonania biopsji

Biopsję w Polsce wykonuje się w warunkach szpitalnych, konieczna jest 3 dniowa hospitalizacja. Procedura przeprowadzana jest w warunkach sali operacyjnej lub zabiegowej z zachowaniem pełnej sterylności. Zabieg polega na nakłuciu wątroby igłą wbijaną w przestrzeń międzyżebrową. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe. Po zabiegu pacjent powinien leżeć nieruchomo na prawym boku przykładając specjalne pojemniki z lodem. Pobrany materiał wysyłany jest na badanie histopatologiczne, wynik otrzymuje się po kilku tygodniach.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Wskazaniami do wykonania biopsją wątroby są:

Marskość wątroby

Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Ryzyko związane z biopsją wątroby

Zabieg biopsji wątroby wiąże się z pewnym ryzykiem. U około 1% pacjentów dochodzi do poważnych komplikacji wymagających interwencji chirurgicznej. Ponad 20% pacjentów odczuwa silny ból wymagający niekiedy podania narkotycznych leków przeciwbólowych.

Elastografia SWE – alternatywne badanie

Elastografia jest stosunkowo nową metodą diagnostyczną. W wielu przypadkach pozwala uniknąć biopsji wątroby. Badanie elastograficzne pozwala w sposób bezpieczny i bezinwazyjny ocenić nasilenie procesu włóknienia wątroby. Badanie jest całkowicie bezbolesne, trwa około 20 minut, nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Ponadto w trakcie badania można ocenić wygląd morfologiczny wątroby, pęcherzyka żółciowego i naczyń wątrobowych. Dostępnych jest wiele publikacji naukowych potwierdzających zgodność wyników elastografii z wynikami biopsji w ocenie stopnia włóknienia wątroby.

Oceń stronę!
Lekarz Marcin Inglot radiolog
Lek. med. Marcin Inglot

Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Specjalista w dziedzinie diagnostyki ultrasonograficznej i elastografii. Jako jeden z pierwszych w Polsce wdrożył kliniczną elastografię SWE. Autor i współautor wielu publikacji naukowych z zakresu swojej specjalizacji. Od lat czynnie wspiera fundację Rolanda McDonalda w ramach ogólnopolskiego programu badań ultrasonograficznych "Nie nowotworom u dzieci".

Więcej o autorze

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl