Kenia – Szczepienia i zagrożenia zdrowotne

Wybierasz się do Kenii? Planujesz wycieczkę na safari? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym szczepień oraz zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżą do Kenii.

Wyjazd do Kenii – Szczepienia

Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień (m.in. szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Na liście szczepień zalecanych przed wyjazdem do Kenii znajdują się m.in. szczepienie przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
 • durowi brzusznemu
 • wściekliźnie
 • cholerze
 • żółtej gorączce
 • zakażeniom meningokokowym

Warto pamiętać także o szczepieniu przeciwko COVID-19.

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest wymagane od podróżnych powyżej 1 roku życia, którzy przybywają do Kenii z rejonów endemicznego występowania tej choroby (głównie kraje Afryki i Ameryki Południowej). Konieczne jest wtedy okazanie Międzynarodowego Świadectwa Szczepień z wpisem zawierającym informację o przyjętej dawce szczepionki (szczepienie powinno być wykonane co najmniej 10 dni przed wyjazdem). Dla pozostałych podróżnych ≥ 9 mż. szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest zalecane, z wyjątkiem osób, których pobyt na terenie kraju będzie ograniczony do następujących destynacji: North Eastern Province; stany Kilifi, Kwale, Lamu, Malindi, Tanariver (Coastal Province), ośrodki miejskie Mombasa i Nairobi.

Dobór szczepień zależy od charakteru wyjazdu, planowanych aktywności oraz aktualnych zagrożeń zdrowotnych w danym rejonie. Szczepienia ochronne należy rozpocząć co najmniej na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem (w przypadku gdy do wyjazdu zostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień oraz zaplanowania innych działań profilaktycznych, a także właściwego przygotowania apteczki).

Kenia – profilaktyka malarii

W Kenii występuje malaria, również na terenie parków narodowych oraz w stolicy kraju – Nairobi. Jest to pasożytnicza choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (zarodźce malarii). Przenoszona jest przez samice komarów z rodzaju Anopheles. Jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych. Spośród pięciu chorobotwórczych gatunków zarodźców – Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowaty), Plasmodium vivax (zarodziec ruchliwy), Plasmodium malariae (zarodziec pasmowaty), Plasmodium ovale (zarodziec owalny) i Plasmodium knowlesi (zarodziec małpi), najgroźniejszym dla człowieka jest zarodziec sierpowaty – Plasmodium falciparum.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 r. na całym świecie odnotowano 241 milionów przypadków malarii oraz 627 000 zgonów (najwięcej zarażeń zarejestrowano w krajach afrykańskich). Nie jest dostępna szczepionka przeciwko malarii dla podróżnych. Dlatego też wszystkim osobom wybierającym się w rejony endemicznego występowania malarii, w zależności od istniejącego ryzyka zaleca się:

 1. przyjmowanie leków przeciwmalarycznych – dobór leku zależy od: kraju, do którego wybiera się podróżny, współistniejących chorób przewlekłych, istnienia przeciwwskazań. Lekarz medycyny
 2. podróży na podstawie przeprowadzonego wywiadu zaproponuje odpowiedni dobór chemioprofilaktyki.
 3. stosowanie odpowiednich repelentów
 4. stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych
 5. odpowiedni ubiór (długie rękawy i nogawki)
 6. unikanie wychodzenia w okresie największej aktywności komarów z rodzaju Anopheles (od zmierzchu do świtu)

Ochrona przed ukłuciami owadów

Stosowanie odpowiednich repelentów, unikanie przebywania w okolicy zbiorników wodnych, noszenie właściwej odzieży – koszule, bluzki z długim rękawem, długie spodnie, skarpetki (przed wyjazdem ubranie można zaimpregnować specjalnymi środkami przeciwko owadom), stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych – działania te pozwalają na zmniejszenie ryzyka nabycia nie tylko malarii, ale również innych chorób przenoszonych przez owady w strefie tropikalnej i subtropikalnej.

Inne działania profilaktyczne

Podczas podróży należy pamiętać o następujących zasadach i środkach ostrożności:

 • częste mycie rąk wodą z mydłem, zawsze przed jedzeniem oraz po skorzystaniu z toalety (jeśli woda i mydło nie są dostępne można wykorzystać w tym celu żele lub chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym)
 • picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, napojów pakowanych fabrycznie
 • unikanie spożywania napojów z lodem, spożywania wody wodociągowej
 • unikanie jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców
 • unikanie potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej
 • należy myć i obierać owoce i warzywa
 • unikanie konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek, majonezów, sosów
 • unikanie niedogotowanego mięsa, owoców morza
 • należy myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.

Ponadto podczas podróży do Kenii należy pamiętać m.in. o: unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną, unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, unikaniu robienia tatuaży, piercingu, stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych.

Lekarz medycyny podróży podczas konsultacji zaproponuje odpowiedni dobór szczepień i profilaktyki w zależności od planowanych aktywności podczas wyjazdu. Udzieli także informacji na temat zagrożeń zdrowotnych, powie m.in. co zrobić w przypadku wystąpienia gorączki i/lub biegunki w trakcie wyjazdu oraz pomoże przygotować apteczkę podróżną.

Zapraszamy na konsultacje w Porcie Zdrowia!

5/5 - (1 głos)
Dr n. med. Martyna Biała
Dr n. med. Martyna Biała

Lekarz Medycyny Podróży

Więcej o autorze

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl