Egipt – Szczepienia i zagrożenia zdrowotne

Egipt jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych. Słoneczne plaże, piękne rafy koralowe, bogata historia, a także monumentalne zabytki przyciągają rocznie miliony turystów z całego świata. Planując podróż warto pamiętać, że wakacje w Egipcie wiążą się z ryzykiem nabycia występujących endemicznie chorób zakaźnych i pasożytniczych związanych z odmienną strefą klimatyczną i niskim standardem sanitarno-higienicznym. Dlatego też, aby przywieźć z wyjazdu tylko dobre wspomnienia, warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce.

Wyjazd do Egiptu – Szczepienia

Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie swojego kalendarza szczepień (m.in. szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Na liście szczepień zalecanych przed wyjazdem do Egiptu znajdują się m.in. szczepienie przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
 • durowi brzusznemu
 • wściekliźnie

Warto pamiętać także o szczepieniu przeciwko COVID-19.

Podróżując do Egiptu bezpośrednio z Polski, nie jest wymagane szczepienie przeciwko żółtej gorączce (jednak należy pamiętać, że jeżeli podróż odbywa się przez kraj, w którym żółta gorączka występuje – głównie kraje Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej, wówczas należy się zaszczepić przeciwko tej chorobie).

Szczepienia ochronne należy rozpocząć co najmniej na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. W przypadku gdy do wyjazdu zostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień oraz zaplanowania innych działań profilaktycznych, a także właściwego przygotowania apteczki.

Zagrożenia i profilaktyka

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w podróży jest biegunka, zwana w Egipcie Zemstą Faraona. Szacuje się, że dotyczy ona od 30 do 70% podróżnych już w trakcie wyprawy lub po powrocie do domu. Stąd bardzo ważne jest, aby pamiętać o następujących zasadach i środkach ostrożności:

 • częste mycie rąk wodą z mydłem, zawsze przed jedzeniem oraz po skorzystaniu z toalety (jeśli woda i mydło nie są dostępne można wykorzystać w tym celu żele lub chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym)
 • picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, napojów pakowanych fabrycznie
 • unikanie spożywania napojów z lodem, spożywania wody wodociągowej
 • unikanie jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców
 • unikanie potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej
 • należy myć i obierać owoce i warzywa
 • unikanie konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek, majonezów, sosów
 • unikanie niedogotowanego mięsa, owoców morza
 • należy myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.

Ponadto podczas podróży do Egiptu należy pamiętać m.in. o: odpowiedniej ochronie przed ukłuciami owadów, które mogą przenosić wiele chorób występujących w strefie subtropikalnej i tropikalnej, unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną, unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko chorób pasożytniczych np. zespół larwy skórnej wędrującej, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, przestrzeganiu zasad bezpiecznego nurkowania, unikaniu robienia tatuaży, piercingu, stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych.

Lekarz medycyny podróży podczas konsultacji zaproponuje odpowiedni dobór szczepień i profilaktyki w zależności od planowanych aktywności podczas wyjazdu. Udzieli także informacji na temat zagrożeń zdrowotnych, powie m.in. co zrobić w przypadku wystąpienia gorączki i/lub biegunki w trakcie wyjazdu oraz pomoże przygotować apteczkę podróżną.

Zapraszamy na konsultacje w Porcie Zdrowia!

Źródło: www.cdc.gov

5/5 - (1 głos)

Czytaj także

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl