Meksyk - Szczepienia i zagrożenia zdrowotne

Wybierasz się do Meksyku? Planujesz podróż śladami dawnych cywilizacji Majów i Azteków? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym profilaktyki oraz zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżą do Meksyku.

Meksyk – szczepienia

Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień (m.in. szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Na liście szczepień zalecanych przed wyjazdem do Meksyku znajdują się m.in. szczepienie przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  • durowi brzusznemu
  • wściekliźnie
  • COVID-19

Dobór szczepień zależy od charakteru wyjazdu, planowanych aktywności oraz aktualnych zagrożeń zdrowotnych w danym rejonie.

Szczepienia ochronne należy rozpocząć co najmniej na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem (w przypadku gdy do wyjazdu zostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień oraz zaplanowania innych działań profilaktycznych, a także właściwego przygotowania apteczki).

Profilaktyka Malarii

Chemioprofilaktyka malarii jest zalecana dla podróżujących do stanów Chiapas oraz południowych regionów Chihuahua. Wzdłuż granicy meksykańsko-amerykańskiej nie ma ryzyka zarażenia malarią. Chemioprofilaktyka nie jest zalecana dla turystów przebywających w kurortach nadmorskich. Niskie ryzyko transmisji malarii występuje w stanach Campeche, Durango, Nayarit, Quintana Roo, Sinaloa, Sonora oraz Tabasco. Przed podróżą do Meksyku należy przedstawić lekarzowi dokładną trasę wyjazdu, dobór profilaktyki malarii zależy również od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w danym regionie.

Wszystkim osobom wybierającym się do Meksyku zaleca się stosowanie repelentów, unikanie przebywania w okolicy zbiorników wodnych, noszenie właściwej odzieży – koszule, bluzki z długim rękawem, długie spodnie, skarpetki (przed wyjazdem ubranie można zaimpregnować specjalnymi środkami przeciwko owadom), stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych – działania te pozwalają na zmniejszenie ryzyka nabycia nie tylko malarii, ale również innych chorób przenoszonych przez owady w strefie tropikalnej i subtropikalnej (np. denga).

Podróż do Meksyku – Inne działania profilaktyczne

Podczas podróży do Meksyku należy pamiętać m.in. o: higienie rąk, wody i żywności, unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną, unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, unikaniu robienia tatuaży, piercingu, stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych.

Lekarz medycyny podróży podczas konsultacji zaproponuje odpowiedni dobór szczepień i profilaktyki w zależności od planowanych aktywności podczas wyjazdu. Udzieli także informacji na temat zagrożeń zdrowotnych, powie m.in. co zrobić w przypadku wystąpienia gorączki i/lub biegunki w trakcie wyjazdu oraz pomoże przygotować apteczkę podróżną.

Zapraszamy na konsultacje w Porcie Zdrowia!

5/5 - (1 głos)
Dr n. med. Martyna Biała
Dr n. med. Martyna Biała

Lekarz Medycyny Podróży

Więcej o autorze

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl