Indie – Szczepienia I Zagrożenia Zdrowotne wynikające z Podróży do indii

Sprawdź kiedy i na co należy się zaszczepić przed podróżą do Indii

Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień (m.in. szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, ospie wietrznej, polio, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B). Na liście szczepień zalecanych przed wyjazdem do Indii znajdują się m.in. szczepienie przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
 • durowi brzusznemu,
 • wściekliźnie,
 • japońskiemu zapaleniu mózgu,
 • cholerze.

Warto pamiętać także o szczepieniu przeciwko COVID-19. W Indiach nie występuje żółta gorączka, jednakże należy pamiętać, że jeżeli podróż odbywa się bezpośrednio z rejonów zagrożonych tą chorobą (głównie kraje Afryki i Ameryki Południowej), wymagane jest okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie od osób w wieku powyżej 9 miesiąca życia (dotyczy również podróżnych w tranzycie, przebywających na lotniskach krajów endemicznego występowania żółtej gorączki, a także osób, które w ciągu 6 dni przed przylotem do Indii wylatywały z krajów, w których odnotowywane są przypadki żółtej gorączki).

Dobór szczepień zależy od charakteru wyjazdu, planowanych aktywności oraz aktualnych zagrożeń zdrowotnych w danym rejonie. Szczepienia ochronne należy rozpocząć co najmniej na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem (w przypadku gdy do wyjazdu zostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień oraz zaplanowania innych działań profilaktycznych, a także właściwego przygotowania apteczki).

Ochrona przed ukłuciami owadów.

Podczas podróży należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed ukłuciami owadów, które mogą przenosić wiele chorób występujących w strefie subtropikalnej i tropikalnej. Wśród chorób występujących w Indiach należy wymienić m.in.: dengę, chikungunyę, zakażenie wirusem Zika, leiszmaniozę.

Profilaktyka przed ukłuciami owadów obejmuje: stosowanie odpowiednich repelentów, unikanie przebywania w okolicy zbiorników wodnych, noszenie właściwej odzieży – koszule, bluzki z długim rękawem, długie spodnie, skarpetki (przed wyjazdem ubranie można zaimpregnować specjalnymi środkami przeciwko owadom), stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych.

Wyjazd do Indii – zagrożenia i profilaktyka

Profilaktyka malarii

W niektórych regionach Indii występuje malaria, dlatego podczas konsultacji należy przedstawić lekarzowi dokładną trasę planowanej podróży. Malaria jest pasożytniczą chorobą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (zarodźce malarii). Przenoszona jest przez samice komarów z rodzaju Anopheles. Jest jedną z najgroźniejszych chorób tropikalnych. Spośród pięciu chorobotwórczych gatunków zarodźców – Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowaty), Plasmodium vivax (zarodziec ruchliwy), Plasmodium malariae (zarodziec pasmowaty), Plasmodium ovale (zarodziec owalny) i Plasmodium knowlesi (zarodziec małpi), najgroźniejszym dla człowieka jest zarodziec sierpowaty – Plasmodium falciparum. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 r. na całym świecie odnotowano 241 milionów przypadków malarii oraz 627 000 zgonów (najwięcej zarażeń zarejestrowano w krajach afrykańskich). Nie jest dostępna szczepionka przeciwko malarii dla podróżnych. Dlatego też wszystkim osobom wybierającym się w rejony endemicznego występowania malarii, w zależności od istniejącego ryzyka zaleca się:

 1. przyjmowanie leków przeciwmalarycznych – dobór leku zależy od: kraju, do którego wybiera się podróżny, współistniejących chorób przewlekłych, istnienia przeciwwskazań. Lekarz medycyny podróży na podstawie przeprowadzonego wywiadu zaproponuje odpowiedni dobór chemioprofilaktyki.
 2. stosowanie odpowiednich repelentów.
 3. stosowanie moskitier, siatek ochronnych w oknach i kratkach wentylacyjnych.
 4. odpowiedni ubiór (długie rękawy i nogawki).
 5. unikanie wychodzenia w okresie największej aktywności komarów z rodzaju Anopheles (od zmierzchu do świtu).

Inne działania profilaktyczne

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w podróży jest biegunka. Szacuje się, że dotyczy ona od 30 do 70% podróżnych już w trakcie wyprawy lub po powrocie do domu. Stąd bardzo ważne jest, aby pamiętać o następujących zasadach i środkach ostrożności:

 • częste mycie rąk wodą z mydłem, zawsze przed jedzeniem oraz po skorzystaniu z toalety (jeśli woda i mydło nie są dostępne można wykorzystać w tym celu żele lub chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
 • picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody, napojów pakowanych fabrycznie,
 • unikanie spożywania napojów z lodem, spożywania wody wodociągowej,
 • unikanie jedzenia żywności niepoddanej dostatecznej obróbce termicznej, oferowanej przez ulicznych sprzedawców,
 • unikanie potraw trzymanych długo w temperaturze pokojowej,
 • należy myć i obierać owoce i warzywa,
 • unikanie konsumpcji niepasteryzowanego mleka i serów, surowych, niedogotowanych jajek, majonezów, sosów,
 • unikanie niedogotowanego mięsa, owoców morza,
 • należy myć zęby w wodzie mineralnej lub przegotowanej.

Ponadto podczas podróży do Indii należy pamiętać m.in. o: unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną, unikaniu chodzenia boso po ziemi ze względu na ryzyko wystąpienia chorób pasożytniczych, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym, unikaniu robienia tatuaży, piercingu, stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych.

Lekarz medycyny podróży podczas konsultacji zaproponuje odpowiedni dobór szczepień i profilaktyki w zależności od planowanych aktywności podczas wyjazdu. Udzieli także informacji na temat zagrożeń zdrowotnych, powie m.in. co zrobić w przypadku wystąpienia gorączki i/lub biegunki w trakcie wyjazdu oraz pomoże przygotować apteczkę podróżną.
Zapraszamy na konsultacje w Porcie Zdrowia!

5/5 - (1 głos)

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl