Rodzaje Diet Wegetariańskich
Na diecie wegetariańskiej ogranicza się lub całkowicie wyklucza produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym produkty mleczne. Jest to coraz częściej wybierany sposób odżywania szczególnie przez młodych dorosłych. Powody, dla których ludzie decydują się na stosowanie diety wegetariańskiej są różne – kulturowe, etyczne, religijne czy ekonomiczne. Wiele osób motywuje swój wybór troską o środowisko, a także o swoje zdrowie.
Odmiany wegetarianizmu
Semiwegetarianizm
W diecie semiwegetariańskiej nie spożywa się mięsa pochodzącego od ssaków, natomiast dozwolone jest spożycie w niewielkich ilościach drobiu, ryb i owoców morza.
Pescowegetarianizm
W społeczeństwie jest on znany także jako “dieta jarska”. Dieta pescowegetariańska pozwala na spożywanie ryb oraz owoców morza.
Laktoowowegetarianizm
Ta odmiana wegetarianizmu pozwala się na spożywanie jaj, masła, mleka oraz nabiału.
Laktowegetarianizm
Osoby na diecie laktowegetariańskiej pozwalają sobie na spożywanie mleka i produktów mlecznych.
Owowegatarianizm
W diecie owowegetariańskiej dopuszcza się spożywania jaj.
Weganizm
Dieta wegańska to inaczej dieta roślinna, która opiera się wyłącznie na spożywaniu produktów pochodzenia roślinnego. Co więcej, weganie często unikają kupowania produktów wyprodukowanych z użyciem tkanek zwierzęcych (np. kosmetyków, leków, suplementów, akcesoriów skórzanych).
Fleksitarianizm – łagodna alternatywa?
Coraz więcej osób wybiera elastyczny sposób żywienia zwany fleksitarianizmem, w którym nie ma określonej częstotliwości i ilości spożywanego mięsa czy jego przetworów. Dieta fleksitariańska zakłada świadome ograniczenie spożywania produktów odzwierzęcych. Jest to optymalna opcja dla osób niechcących rezygnować całkowicie z produktów zwierzęcych, ale jednocześnie mających na uwadze liczne korzyści z ich ograniczenia.
Co jedzą wegetarianie?
Zapewne zastanawiasz się, co jedzą wegetarianie zamiast mięsa – w końcu to źródło białka. Osoby nie spożywające produktów pochodzenia zwierzęcego zastępują mięso nasionami roślin strączkowych (np. fasola, ciecierzyca, soczewica, bób, groch) oraz produktami sojowymi (np. tofu, kotlety sojowe, tempeh). Nasiona roślin strączkowych stanowią źródło nie tylko białka, ale także wielu składników mineralnych i błonnika. Inną opcją jest seitan, czyli wysokobiałkowy substytut mięsa otrzymywany z glutenu pszennego.
Jeśli chodzi o przetwory mleczne i mleko, obecnie na rynku znajdziemy wiele roślinnych alternatyw. Należą do nich napoje i jogurty sojowe, owsiane, kokosowe, ryżowe czy migdałowe. Coraz częściej można znaleźć na półkach sklepów sery wyprodukowane np. z nerkowców.
TUTAJ przeczytasz o wadach i korzyściach płynących ze stosowania diety wegetariańskiej.
Dieta wegetariańska – dla kogo?
Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne i Dietetyków Kanady, Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyki oraz Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki zapewniają, że prawidłowo zaplanowana i zbilansowana dieta wegetariańska jest odpowiednia na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży. Dodatkowo wskazują, że mogą one korzystnie wpływać na profilaktykę i leczenie różnych chorób, w tym choroby układu krążenia.
Potrzebujesz indywidualnej pomocy?
Zgłoś się do naszych dietetyków na konsultację, by dobrać indywidualne zalecenia żywieniowe, ułożyć jadłospis z Twoimi ulubionymi potrawami czy po prostu rozwiać wątpliwości związane z dietą wegetariańską.