Turcja – Szczepienia i zagrożenia zdrowotne
Wyjazd do Turcji – Szczepienia
Turcja jest najczęściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym przez polskich turystów. Piękne nadmorskie kurorty, bogata kultura i historia, orientalna kuchnia przyciągają rocznie miliony odwiedzających. Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień (m.in. szczepienia przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi, odrze, śwince i różyczce, poliomyelitis, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).
Na liście szczepień zalecanych przed podróżą do Turcji znajdują się m.in. szczepienie przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
- durowi brzusznemu
- wściekliźnie
- Warto pamiętać także o szczepieniu przeciwko COVID-19.
Szczepienia ochronne należy rozpocząć co najmniej na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. W przypadku gdy do wyjazdu zostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży>, w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień oraz zaplanowania innych działań profilaktycznych, a także właściwego przygotowania apteczki.
Podróż do Turcji – Wyposażenie apteczki
W apteczce powinny znaleźć się m.in.:
- leki stosowane z powodu chorób przewlekłych w ilości wystarczającej na cały okres podróży (z zapasem na ew. opóźnienia powrotu do kraju),
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy,
- lek przeciwgorączkowy,
- lek rozkurczowy,
- leki stosowane w infekcjach dróg oddechowych,
- lek przeciwalergiczny,
- lek przeciw chorobie lokomocyjnej,
- maści (przeciwgrzybicza, przeciwzapalna, przeciwświądowa),
- repelenty,
- krople do oczu (przeciwzapalne, nawilżające),
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- materiały opatrunkowe,
- rękawiczki lateksowe,
- nożyczki,
- pęseta,
- zapasowe soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne/przeciwsłoneczne,
- krem z filtrem przeciwsłonecznym,
- środki łagodzące oparzenia,
- adrenalina w ampułko-strzykawce dla podróżnych uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.
Lista środków, które powinny znaleźć się w apteczce podróżnika zależy od destynacji, charakteru wyjazdu, planowanych aktywności oraz aktualnych zagrożeń zdrowotnych w danym rejonie.
Zagrożenia i profilaktyka
Ponadto podczas podróży do Turcji należy pamiętać m.in. o: odpowiedniej higienie rąk, wody i żywności, unikaniu kontaktu ze zwierzętami ze względu na ryzyko zakażenia wścieklizną, unikaniu robienia tatuaży, piercingu, stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych. Do najczęstszych problemów zdrowotnych w podróży należą zakażenia żołądkowo-jelitowe, infekcje górnych dróg oddechowych, zmiany skórne oraz gorączka.
Lekarz medycyny podróży podczas konsultacji zaproponuje odpowiedni dobór szczepień i profilaktyki w zależności od planowanych aktywności podczas wyjazdu. Udzieli także informacji na temat aktualnych zagrożeń zdrowotnych, powie m.in. co zrobić w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych w trakcie wyjazdu oraz pomoże przygotować apteczkę podróżną.
Zapraszamy na konsultacje w Porcie Zdrowia!