Borelioza - objawy, diagnostyka, leczenie

Borelioza

 

Borelioza jest odkleszczową chorobą bakteryjną wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia. Po raz pierwszy opisana została w 1975 roku w USA, gdzie wystąpiło ognisko zachorowań wśród dzieci, uczestników obozu letniego w okolicach Lyme w stanie Connecticut. W Europie zakażenia u ludzi wywołuje najczęściej B.afzelii i B.garinii.

 

Objawy:

W przebiegu boreliozy wyróżnia się okres wczesny, który występuje w ciągu 4 tygodni od ukłucia kleszcza i charakteryzuje się pojawieniem się zmiany skórnej określanej jako rumień przewlekły wędrujący (ECM – erythema chronicum migrans) oraz czasami objawami ogólnymi takimi jak:

  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nudności,
  • zapalenie pęcherza,
  • ból głowy i stawów.

 

Objawy te ustępują samoistnie nawet bez leczenia. Nie zaleca się w tym czasie wykonywania badań serologicznych z uwagi na opóźnione pojawianie się swoistych przeciwciał.

W późnym okresie choroby mogą wystąpić zapalenia stawów, mięśnia sercowego, porażenia nerwów czaszkowych, zespoły korzeniowe, zanikowe zapalenie skóry.

Rozpoznanie późnej boreliozy opiera się o badania serologiczne wykrywające swoiste przeciwciała. Zaleca się wykonanie testów ELISA i testów potwierdzenia Western blot. Materiał genetyczny krętków można wykryć metodą PCR jedynie w płynie stawowym bądź wycinkach skóry, nie jest rekomendowanie badanie PCR z próbki krwi.

 

Leczenie boreliozy polega na stosowaniu antybiotykoterapii, czas trwania i rodzaj antybiotyku zależy od postaci klinicznej choroby.

 

Aby zapobiec ugryzieniom przez kleszcze należy unikać terenów zwiększonego ryzyka. Kleszcze szczególnie często występują w lasach, parkach, łąkach.

Odpowiedni ubiór również jest jedną z metod zapobiegania. Ubrania powinny chronić przed bezpośrednim kontaktem kleszcza ze skórą.

Zaleca się szczelne osłonięcie skóry ubraniem z długimi rękawami, długimi spodniami, wysokimi skarpetami, butami z wyższą cholewką i ubieraniu czapki, kaptura lub kapelusza.

Podczas przebywania w miejscach zwiększonego ryzyka, skuteczne może być stosowanie środków odstraszających kleszcze.

Po powrocie z terenów występowania kleszczy należy przeprowadzić dokładną kontrolę całej skóry, ze szczególnym uwzględnieniem okolic za małżowinami usznymi, pach, pachwin i fałdów skórnych.

5/5 - (3 głosy)
Prof. dr. hab. Małgorzata Inglot

Specjalista Chorób Zakaźnych, Specjalista Chorób Wątroby, Hepatolog

Od niemal 30 lat pracuje w Katedrze i Klinice Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się profilaktyką, patogenezą i leczeniem wirusowych zapaleń wątroby, patogenezą i leczeniem zakażeń HIV oraz koinfekcji HIV/HCV. Autorka ponad 100 publikacji i współautorka 30 rozdziałów w podręcznikach i monografiach.

Więcej o autorze

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl