Lek. med. Marcin Inglot

Lekarz Marcin Inglot radiolog Lek. med. Marcin Inglot

Godziny przyjęć

Dzień tygodnia Godziny przyjęć Godziny rejestracji
Poniedziałek 8:00 - 14:00 8:00 - 20:00
Wtorek 8:00 - 14:00 8:00 - 20:00
Środa 8:00 - 14:00 8:00 - 20:00
Czwartek 8:00 - 14:00 8:00 - 20:00
Piątek 8:00 - 14:00 8:00 - 20:00
Połącz z rejestracją Oceń nas w Google Marcin Inglot - ZnanyLekarz.pl

Lekarz Marcin Inglot Specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej – Pracownia USG i Elastografii Wrocław

Posiada bogate doświadczenie zawodowe zdobywane w kraju i za granicą. Przez ponad 2 lata pracował w prywatnych placówkach w Wielkiej Brytanii jednocześnie szkoląc się w dziedzinie radiologii. Szkolenie specjalistyczne ukończył w Zakładzie Radiologii Ogólnej i Pediatrycznej SPSK nr 1 we Wrocławiu.

W swojej pracy jako specjalista zajmuje się głównie diagnostyką ultrasonograficzną, a także jej rozszerzeniem – elastografią. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce testował i wdrożył w praktykę kliniczną elastografię SWE w diagnostyce włóknienia wątroby. Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych dotyczących diagnostyki ultrasonograficznej i elastografii. Prace te opublikowane zostały w międzynarodowych renomowanych czasopismach z IF.

Od kilku lat czynnie współpracuje i wspiera działania fundacji Ronalda McDonalda w ramach ogólnopolskiego programu badań ultrasonograficznych „Nie nowotworom u dzieci”. Na pokładzie mobilnego ambulansu wykonuje kilka tysięcy badań USG u dzieci w małych miejscowościach, gdzie dostęp do takiej o takiej specjalistycznej diagnostyki jest ograniczony.

Pracowania USG i elastografii dysponuje wysokiej klasy aparatem  oraz stacją do archiwizacji i opisywania badań. Wykonujemy szerokie spektrum badań ultrasonograficznych.

Rejestracja na badanie USG i elastografię

Tel. +48 882 003 999

Certyfikaty / Podziękowania

Stowarzyszenie Łatwo Pomagać – Podziękowania dla lekarza Marcina Inglota

Podziękowania za badania USG w Łochowie

Podziękowania dla Dr Inglota za badania dzieci w Oleśnie

Na Blogu

3 lipca 2020
Jak wybrać dobrą pracownię USG

Obecnie niemal każda, nawet najmniejsza placówka medyczna dysponuje aparatem USG. Nic więc dziwnego, że dostępność badania rośnie, a czas oczekiwania nie jest już problemem. Niestety, z jakością samego badania i aparatu bywa bardzo różnie. O tym, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej placówki do badania, przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
3 lipca 2020
Elastografia – nowe narzędzie w diagnostyce obrazowej

Elastografia jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą fakt, że w wyniku procesu chorobowego znacząco zmienia się twardość tkanki / narządu. Można powiedzieć, że elastografia jest cyfrowym rozwinięciem badania palpacyjnego, w którym lekarz dotykiem ocenia twardość i spoistość badanego narządu. Więcej o metodzie elastograficznej przeczytasz w artykule.

Czytaj więcej
29 kwietnia 2020
Podwyższone GGTP – Norma, przyczyny, badania

GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza) jest enzymem występującym w wątrobie, błonie komórkowej nerek, trzustki, jelita czy w gruczole krokowym. Przede wszystkim jest jednym z głównych enzymów wątrobowych odpowiadającym w znacznym stopniu za rozkład aminokwasów. Więcej o wpływie GGTP na organizm możesz przeczytać w tym artykule.

Czytaj więcej
29 kwietnia 2020
Elastografia SWE – bezinwazyjna ocena włóknienia wątroby

Elastografia SWE – “bezinwazyjna biopsja wątroby” stanowi przełom w diagnostyce chorób wątroby – marskości i włóknienia. Badanie to pozwala w sposób bezinwazyjny określić stopień włóknienia wątroby w skali METAVIR (tak samo jak biopsja). Więcej o charakterystyce samego badania przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
29 kwietnia 2020
FibroScan w porównaniu z Elastografią SWE

Badanie Fibroscan w piśmiennictwie określany jako Transient Elastography (TE) jest pierwszym systemem elastografii dynamicznej powszechnie wykorzystywanym w celu oceny stopnia włóknienia wątroby. Aparat został wprowadzony do użytku klinicznego w 2003 roku. Badanie może zastąpić biopsję wątroby u pacjentów, u których wskazaniem do zabiegu jest ocena zaawansowania włóknienia. Więcej na temat metody przeczytasz w artykule.

Czytaj więcej
29 kwietnia 2020
Próby Wątrobowe AspAT AlAT GGTP

Próby wątrobowe to badanie biochemiczne krwi, pozwalające na ocenę funkcji wątroby. Badanie polega na pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu enzymów, które w przypadku uszkodzenia komórek wątroby są uwalniane do krwiobiegu. Więcej o zakresie norm enzymu i interpretacji wyników przeczytasz w artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
WZW typu A – HAV

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A (HAV) jest najczęstszym wirusowym zapaleniem wątroby, na które, na całym świecie, zapada około 1,4 mln osób rocznie. Z artykułu dowiesz się, jakie są objawy, jak przebiega leczenie i jak uchronić się przed zakażeniem.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Włóknienie wątroby

Długotrwałe, przewlekłe choroby wątroby z biegiem czasu prowadzą do postępującego włóknienia narządu i w konsekwencji do marskości wątroby. Więcej na temat objawów włóknienia przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
WZW typu C – HCV

Zapalenie wątroby typu C jest wywołane przez wirusa HCV. Szacuje się, że w Polsce żyje około 700 tysięcy osób zakażonych. Dowiedz się więcej na temat diagnostyki, objawów i sposobach leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
WZW typu B – HBV

WZW B (Wirusowe zapalenie wątroby typu B) jest to choroba, która prowadzić może do marskości wątroby i rozwoju raka (HCC). Wywoływana jest przez wirusa zapalenia wątroby typu B (wirus HBV – Hepatitis B Virus), który po wniknięciu do organizmu powoduje namnażanie białka wirusowego wewnątrz komórek wątroby. Więcej na temat WZW typu B dowiesz się z powyższego artykułu.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Przygotowanie do badania USG i elastografii wątroby

Badania USG i Elastograficzne są obecnie najbardziej popularnymi badaniami w diagnozowaniu chorób wątrobowych. W artykule przeczytasz, w jaki sposób przygotować siebie lub dziecko do powyższych badań.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Torbiele wątroby

Proste torbiele zwane także cystami wątroby (od angielskiego liver cysts) są częstymi, często przypadkowo znalezionymi, zmianami ogniskowymi w wątrobie. Same w sobie są łagodne i niegroźne dla organizmu. W zdecydowanej większości przypadków nie leczy się ich farmakologicznie ani chirurgicznie. Więcej o torbielach i metodach ich wykrywania znajdziesz w artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Toksyczne uszkodzenie wątroby

Polekowe, inaczej toksyczne, uszkodzenie wątroby spowodowane jest toksycznym działaniem leków i innych substancji na wątrobę. Wątroba to narząd, w którym zachodzi metabolizm niemal każdego leku. Szacuje się, że ponad 1100 leków ma działanie uszkadzające komórki wątroby. Zalicza się tu także preparaty ziołowe stosowane w nadmiarze. Dowiedz się więcej na temat toksyczności substancji i ich wpływu na wątrobę.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby można podzielić na alkoholowe oraz niealkoholowe. Jest to prosty podział ze względu na przyczynę choroby. Metody leczenia różnią się w zależności od sposobu, w jaki nabyliśmy chorobę. Więcej o rodzajach stłuszczenia i dalszych sposobach postępowania przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Rak wątroby

Rak wątrobowokomórkowy (HCC, hepatocellular carcinoma) jest najbardziej rozpowszechnionym typem histologicznym raka wątroby. Zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wątroby u dorosłych – 80-85%. Pod względem śmiertelności jest na trzecim miejscu spośród wszystkich chorób nowotworowych. O objawach, leczeniu i sposobach diagnozowania przeczytasz w tym artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Literatura naukowa

Elastografia fali poprzecznej (SWE) jest nową metodą diagnostyczną wykorzystywaną do nieinwazyjnej oceny włóknienia wątroby poprzez pomiar elastyczności tkanki. Celem pracy była ocena wartości diagnostycznej SWE w określeniu stopnia zwłóknienia wątroby u pacjentów zakażonych HCV. Więcej na temat przeczytasz w artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Biopsja wątroby czy Elastografia

Biopsja wątroby powszechnie uważana jest za złoty standard diagnostyki wielu chorób wątroby. O okolicznościach badania, oraz dostępnych alternatywach możesz przeczytać w tym artykule.

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
BIOPSJA WĄTROBY – Co to jest?

Kiedy przeprowadza się biopsję wątroby? Biopsja wątroby nie jest zabiegiem pierwszego wyboru. Najpierw należy wykonać morfologię krwi oraz USG. Dopiero później, gdy jest to konieczne kieruje się pacjenta na biopsję wątroby. Przeprowadza się ją w następujących przypadkach: ocena stopnia nasilenia i zaawansowania zmian wywołanych przez: wirusowe zapalenie wątroby alkoholowe uszkodzenie wątroby autoimmunologiczne zapalenie wątroby niealkoholowe […]

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Przyczyny i epidemiologia Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW) jest chorobą, która występuje, gdy układ odpornościowy atakuje komórki wątroby. Nietypowe” ustawienie” białek na powierzchni komórki wątrobowej ( prawdopodobnie spowodowana predyspozycją genetyczną ) powoduje komórkową odpowiedź immunologiczną przeciw własnym hepatocytom, w wyniku czego dochodzi do zapalenia. Ta nieprawidłowa reakcja może prowadzić do dalszych objawów i powikłań, takich jak […]

Czytaj więcej
27 kwietnia 2020
Alkoholowe uszkodzenie wątroby

Przyczyny i skutki Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest chorobą spowodowaną toksycznym działaniem alkoholu na komórki wątrobowe. Alkohol jest głównym sprawcą chorób wątroby w krajach rozwiniętych. Ocenia się, że przyczyną 37% zgonów z powodu dysfunkcji wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu. Wątroba jest podstawowym narządem biorącym udział w eliminacji alkoholu z krążenia. Alkohol powoduje zapalenie, stłuszczenie oraz włóknienie […]

Czytaj więcej

© Copyright 2020. All Rights Reserved by Lekarz Marcin Inglot Port-Zdrowia.pl